Jaunumi

VRI pētnieki apmāca skolēnus ezeru pētniecībā

13.10.2015
 

 

Pirmdien, 12.oktobrī Vides risinājumu institūta (VRI) un Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) pētnieki aicināja Malienas pamatskolas un Bejas pamatskolas skolēnus kopīgi pētīt Alūksnes ezera barības ķēdi un noskaidrot, kādas sekas tajā var atstāt klimata pārmaiņas.

Alūksnes ezera izpētē piedalījās skolēni no Malienas pamatskolas un Bejas pamatskolas. Foto: VRI

Lai noskaidrotu Alūksnes ezera ekoloģisko stāvokli un klimata pārmaiņu potenciālo ietekmi uz tā ekosistēmu, pētnieki šogad uzsākuši detalizētu ezera barības ķēdes izpēti. Šajā, rudens pētniecības posmā, pētnieki iesaistīja arī Alūksnes novada skolēnus, tā demonstrējot ezera izpētes metodes un atgādinot par cilvēku atbildību pret vidi.

Kopā ar zinātniekiem skolēni pētīja katru barības ķēdes posmu – ievāca zivju paraugus, tos šķiroja, mērīja un svēra, kā arī analizēja zivju paraugu kuņģu sastāvu. Tostarp zinātnieki demonstrēja arī gliemenes un dreisēnas, kuras mitinās turpat ezera piekrastē. Pēc tam caur mikroskopiem skolēniem bija iespēja aplūkot Alūksnes ezera mazākos iemītniekus – aļģes un zooplanktonu.

Skolēni kopā ar zinātniekiem velk pētniecības tīklu, lai ievāktu Alūksnes ezera zivju paraugus. Foto: VRI

 Foto: VRI

VRI vadošais pētnieks Matīss Žagars kopā ar skolēniem šķiro zivju paraugus un nosaka to sugas. Foto: VRI

Skolēni šķiro, mēra, sver un nosaka ievākto zivju paraugu sugas. Foto: VRI

Lai izprastu ezera barības ķēdes posmus, skolēni analizēja zivju kuņģu sastāvu. Foto: VRI

VRI pētnieks Armands Roze iepazīstina ar Alūksnes ezera piekrastē atrasto dreisēnu paraugu un to parazitējošajām īpašībām. Foto: VRI

Caur mikroskopiem skolēni aplūkoja Alūksnes ezerā mītošo fitoplanktonu (aļģes) un zooplanktonu. Foto: VRI

Pētnieks Matīss Žagars skolēniem atgādina par dienas laikā apgūto un uzsver cilvēka lomu ezera veselības stāvokļa uzturēšanā. Foto: VRI

Foto: VRI

Izpētes ietvaros līdz nākamā gada maijam zinātnieki pētīs gan Alūksnes ezeru, gan Burtnieka ezeru. Rezultāti būs pieejami  izpētes projekta tīmekļa vietnē un pašvaldībās. Projektu finansiāli atbalsta Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instruments un to līdzfinansē VRI un LHEI.

Vairāk par projektu

Atpakaļ