Jaunumi

Burtnieku iedzīvotāji iesaistās Burtnieka ezera izpētē

19.08.2015
 

 

Otrdien, 18.augustā pie Burtnieku centra kanāla norisinājās Burtnieka ezera zinātniskajai izpētei veltīts pasākums, kura laikā caur interaktīvām darbnīcām dalībniekiem bija iespēja iepazīt ezera barības ķēdi un uzzināt, kā to var ietekmēt klimata pārmaiņas.

Burtnieku centra kanāls. Foto: Kaspars Kurcens

Pētniecības darbi Burtniekā norisinās jau 3 gadus, bet šogad pirmo reizi tiek pētīts klimata izmaiņu pastiprinātais fenomens – zilaļģu ziedēšana un tās ietekme uz ezera ekosistēmas funkcionēšanu, stabilitāti un bioloģisko daudzveidību. Pētījumu veic augsti kvalificēta Vides risinājumu institūta un Latvijas Hidroekoloģijas institūta zinātnieku komanda, un tā rezultāti tiks izmantoti, lai izstrādātu zinātniski pamatotus un pārdomātus ezera apsaimniekošanas priekšlikumus.

Interesenti kopā ar Vides risinājumu institūta un Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētniekiem ievāc Burtnieka ezera zivju paraugus. Foto: Kaspars Kurcens

Pasākuma laikā lieliem un maziem dalībniekiem bija iespējams iepazīt metodes, ar kurām zinātnieki pēta katru ezera barības ķēdes posmu un uzdot interesējošos jautājumus par klimata izmaiņām un aļģu ziedēšanu ezerā – kāpēc tas notiek, vai peldēties ir droši, vai noķertās zivis ir droši ēst? Izpētes darbnīcās interesenti ievāca zivju paraugus, tos šķiroja, mērīja un analizēja paraugu kuņģa sastāvu. Citās darbnīcās zinātnieki demonstrēja gliemeņu ūdens dzidrināšanas spējas. Savukārt, caur mikroskopiem bija iespējams aplūkot ezerā mītošo zooplanktonu un fitoplanktonu, tai skaitā toksiskās zilaļģes.

Kā lieli, tā mazi dalībnieki varēja iemēģināt roku zivju paraugu svēršanā un mērīšanā. Foto: Kaspars Kurcens

Lai izprastu ezera barības ķēdi, dalībnieki analizēja paraugu kuņģa sastāvu. Foto: Kaspars Kurcens

Par zivju paraugu izpēti un ieguldījumu Burtnieka ezera izpētē dalībnieki saņēma sertifikātu. Foto: Kaspars Kurcens

Izpētes projekta ietvaros līdz nākamā gada maijam zinātnieki pētīs ne tikai Burtnieka, bet arī Alūksnes ezeru. Rezultāti visiem interesentiem būs pieejami projekta tīmekļa vietnē un pašvaldībās. Projektu finansiāli atbalsta Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instruments un to līdzfinansē Vides risinājumu institūts un Latvijas Hidroekoloģijas institūts.

Caur mikroskopiem interesenti iepazinās ar Burtnieka ezerā mītošo zooplanktonu un fitoplanktonu, tai skaitā toksisko aļģu sugām. Foto: Kaspars Kurcens

Caur mikroskopu redzamās toksisko aļģu sugas, kas mitinās Burtnieka ezerā. Foto: Kaspars Kurcens

Vairāk par projektu

Atpakaļ