Jaunumi

2018. gada ievērojamākie Copernicus satelītu attēli un Copernicus Observer raksti

18.02.2019
 

 

Copernicus apkopojis satelīta attēlus, kas visspilgtāk raksturo katru 2018. gada mēnesi. Tajos redzams, ka Sentinel satelītu datiem ir ne tikai praktisks, zinātnisks un pētniecisks pielietojums, bet tie ir arī vizuāli baudāmi. Apkopojumā arīdzan iekļauti 3 lasītākie pagājušā gada Copernicus Observer.

Katru dienu Sentinel satelīti orbītā riņķo ap zemi, nepārtraukti ievācot datus un uzņemot attēlus. Datu un informācijas piekļuves pakalpojumi (DIAS) sniedz iespēju jebkuram interesentam aplūkot Zemi un tās resursus no iepriekš neredzētiem skatu punktiem. Lai atspoguļotu pagājušo gadu caur Copernicus acīm, ir izveidots tops ar populārākajiem un skaistākajiem attēliem, kas uzņemti katrā no 12 mēnešiem. Kā bonuss šim topam ir trīs labākie 2018. gada Copernicus Observer raksti.

Janvāra attēls ir viens no pirmajiem kadriem, kas uzņemts 2018. gadā – Rožu ieleja un Balkānu kalnu grēda ar Botev kalnu, kas sniedzas 1 326m augstumā.

Februāra attēls. Pagājušā gada sākumā daudzviet Eiropā bija vērojams spēcīgs sniegputenis. Sentinel-2 satelīta attēlā redzama Parīze, kas klāta ar sniega segu.

Marta attēls. Izvēlēts par godu britu zinātnieka Stīvena Hokinga (Stephen Hawking) nāvei 76 gadu vecumā Kembridžā. Tas veltījums un pateicība zinātniekam par viņa ieguldījumu tajā, kā mēs šodien izprotam visumu. Šis neīsto krāsu attēls uzņemts ar satelītu Sentinel-2, to apstrādāja un izplatīja Copernicus atbalsta birojs.

Aprīļa attēlā redzamas sekas Vidusjūrā pēc Ebro upes plūdiem Spānijā. Sentinel-2 satelīta attēls, ko apstrādājis Copernicus Akadēmijas biedrs Educación Forestal.

Maija attēls ir kā pastkartīte no kosmosa, kurā redzami Dņepras upes līkumi no Kijevas ziemeļiem. Tas uzņemts ar Sentinel-2 satelītu un simbolizē Copernicus sadarbības vienošanās līguma parakstīšanai starp Eiropas Komisiju un Ukrainu.

Jūnija attēlā redzama Ebro upes delta Spānijā. Pirmais ir satelīta Sentinel-2 optiskais neīsto krāsu attēls, otrais ir satelīta Sentinel-1 radara attēls, Sentinel-3 hlorofila indeksa datu produkts.

Jūlija attēlā redzami Dienvideiropas ugunsgrēki. Ļoti liela uguns ietekme bija novērojama pilsētas Kinetas tuvumā, kas atrodas uz rietumiem no Atēnām. Liesmu radītais karstums bija tik liels, ka satelīta Sentinel-2 infrasarkanajos kanālos redzami, kā izteikti karstie punkti.

Augusta attēls. Lielisks satelīta Sentinel-3 uzņēmums, kurā redzami Alpu kalni augusta vidū. OLCI sensora redzamās gaismas kanālos mākoņi izskatās pēc sniega, bet, papētot tuvāk tajā pašā dienā iegūtos satelīta Sentinel-2 infrasakanos spektra kanālus(trešais attēls), ir skaidri redzams, ka daļa no baltajiem sniega veidojumiem ir mākoņi.

Septembra attēls. Pēc Amerikas Savienoto Valstu Federālās ārkārtas situāciju pārvaldības aģentūras pieprasījuma Copernicus ārkārtas situāciju vadības dienests aktivizēja ātrās kartēšanas komponenti, lai sagatavotos iespējamajam zemes nogruvumam ASV austrumu krastā, kas varētu rasties viesuļvētras Florence ietekmē. 11.septembra attēlā apskatāma varenā vētra no Sentinel-3 satelīta skatu punkta.

Oktobra attēls. Spēcīga zemestrīce skāra Indonēziju 2018. gada 28. septembrī. Tās epicentrs bija Indonēzijas provincē – Central Sulawesi. Pēc tam, kad zemestrīces izraisīts nāvējošs cunami vilnis skāra Paulu rajonu, Copernicus ārkārtas situāciju vadības dienesta ātrās kartēšanas komanda strādāja diennaktīm, lai izstrādātu tās radīto bojājumu klasifikācijas kartes. Kartes parāda lielos zaudējumus Balarora rajonā un citos. Kopumā dabas katastrofa iznīcināja gandrīz 2900 ēkas.

Novembra attēlā redzams mašīnapmācības pieejas rezultāts, sapludinot Sentinel-1 un Vinsentsa van Goga gleznas “Zvaigžņotā nakts” attēlu, kas 2018.gadā piesaistīja lielu uzmanību sociālajos tīklos.

Decembra attēls ir Sentinel-3 uzņēmums, kurā redzama Sicīlija bez mākoņu pārklājuma vulkāna Etna izvirduma laikā. Attēlu apstrādāja Copernicus atbalsta birojs un tas kļuva par vienu no visu laiku populārākajiem Copernicus tvītiem – 120 000 skatījumu.

Katru nedēļu Copernicus Observer publicē kādu rakstu par dažādiem tematiem, kopā 2018. gadā publicētas 50 raksti par pasākumiem, iespējām, atklājumiem, jauninājumiem un citu svarīgu informāciju. Bet kā trīs lasītākie no šiem ir bijuši:

  1. raksts par 20 aplikācijām, kas iespējamas, pateicoties atvērtajiem Copernicus datiem, kas pieejami bez maksas. Aplikācijas ir ļoti dažādas, piemēram, iespēja sekot līdzi gaisa kvalitātei un ziedputekšņu izplatībai, kas palīdz paredzēt alerģiskas reakcijas. Vēl viens no piemēriem – aplikācija tiem, kam tīk apmeklēt pludmales Eiropā, šī aplikācija sniedz iespēju attālināti uzzināt par laika apstākļiem pludmalē, situāciju ūdenī, UV indeksu, brīdinājumiem par medūzām un informāciju par tuvējiem restorāniem. Pilnu rakstu iespējams skatīt šeit;
  2. otrs lasītākais raksts ir bijis par sabiedrību, kas sniedz piekļuvi Copernicus brīvajiem un atvērtajiem datiem. Šī programma ir trešais lielākais datu sniedzējs pasaule, kas katru dienu saģenerē vairāk nekā 12 TB ar zemes novērojumu datiem. Pilnu rakstu iespējams lasīt šeit;
  3. raksts par Eiropas Komisijas sadarbības līguma parakstīšanu 8. martā ar Argentīnu, Brazīliju, Čīli, Kolumbiju un Indiju, kas nozīmē, ka jau trešajai daļai visas pasaules iedzīvotāju ir sniegta iespēja bez maksas izmantot atvērtos datus un informāciju. Kā arī gūt labumu no vides un klimata uzraudzības, ārkārtas situāciju vadības un katastrofu riska mazināšanas pakalpojumiem. Pilnu rakstu iespējams skatīt šeit.

Vides risinājumu institūts ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem. 

Atpakaļ