Par izstādi

Šovasar Cēsu pilsmuižas klēts kļūs par eksperimentu telpu videi veltītā mākslas un zinātnes izstādē “Lauka pētījumi”.

Kā dzīvot līdzsvarā starp dabu, cilvēka vēlmēm un vajadzībām? Vides risinājumu institūts Izziņo mākslinieku un zinātnieku sadarbībā tapušo izstādi “Lauka pētījumi”, kas būs skatāma šī gada vasarā Cēsu pilsmuižas klētī un Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis”.

Mākslas un zinātnes izstāde “Lauka pētījumi” ir aicinājusi pie vides izpētes jautājumiem kopīgi strādāt šķietami nesaistītus profesionāļus – māksliniekus un zinātniekus. Kā izzināt to, kas ir tepat blakus – paralēlās pasaules katrā dabas elementā? Kā ieklausīties sevī, patiesi ieklausoties dabā, vai, otrādi, apzinot pašam savu ķermeni, izzināt apkārtējo? Vai ar dabu var veidot attiecības kā ar partneri? Vai šīs attiecības ir abpusējas?

Mākslinieki, Izmantojot gan mākslas, gan zinātnes piedāvātos instrumentus, paplašina ierasto pētījumu lauku, pievienojot ķermeņa uztveres spējas – sajūtas, intuīciju, emocijas un maņas –, lai tieši un nepastarpināti eksponētu izzināto un sajusto. Tie ir pētījumi par cilvēka un dabas attiecību trauslumu, atvērtību daudzveidībai un iztēles ceļojumiem nākotnē. Cēsu pilsmuižas klēts, paplašinot priekštatus par apkārtējo vidi, pārvērtīsies par procesu un eksperimentu telpu ar instalācijām, skaņu ainavām, tekstiem, filmām un performancēm, kas fiksē vides, kuras vairs nekad neatkārtosies.

Izstādē ir iekļauta un klātienē būs skatāma latviešu kino režisora un publicista Žulijena Nuhuma Kulibali kurētā īsfilmu programma “Dabiski”; ar Katrīnas Neiburgas, Madaras Dišleres, Jona Banga-Karlsena (Dānija), Armanda Zača, Žanetes Skarules, Uģa Oltes un Lāsmas Lagzdiņas filmām. Īsfilmu programma tapusi sadarbībā ar starptautisko īsfilmu festivālu 2ANNAS.

Izstādes publiskās programmas norises laikā varēs piedzīvot sarunas ar izstādes dalībniekiem, diskusijas un performances. Izstādes “Lauka pētījumi” radošā koncepta autors ir mākslinieks Aleksejs Beļeckis.

Vides risinājumu institūts (VRI) ir starptautiska pētniecības un inovāciju organizācija, kas, apvienojot vispusīgi domājošus Latvijas un ārvalstu zinātniekus, māksliniekus, praktiķus un jauno tehnoloģiju sniegtās iespējas, izstrādā risinājumus ilgtspējīgai dabas resursu apsaimniekošanai.

Starpdisciplināro mākslas un zinātnes izstādi “Lauka pētījumi” organizē Vides risinājumu institūts projekta “Klimata atbildīga lauksaimniecība Latvijā” (LIFE CRAFT) Nr. LIFE16 CCM/LV/000083 ietvaros. Projektu finansē: ES LIFE programma, LR Valsts reģionālās attīstības aģentūra un projekta partneri - Latvijas Dabas fonds, Vides risinājumu institūts, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs un Čehijas Zinātnes un sabiedrības centrs. Izstādi finansiāli atbalsta Cēsu novada pašvaldība.

Vairāk par projektu LIFE CRAFT lasi šeit.