Par izstādi

Starptautiskā izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta” apskatāma Kondas naivās mākslas centrā Vīlandē

 

Saistībā ar ārkārtas situāciju Latvijā un Igaunijā izstāde "PROM no acīm, PROM no prāta" ir slēgta. Tiklīdz situācija nostabilizēsies, informēsim par iespējām izstādi apskatīt.

 

No 2020. gada 28. februāra ceļojošā laikmetīgās mākslas izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta” apskatāma Kondas naivās mākslas centrā Vīlandē. To organizē Vides risinājumu institūts ar partneriem no Latvijas un Igaunijas ar vienotu mērķi pievērst uzmanību atkritumu problēmai un pārmērīga patēriņa dzīvesveidam.

Vieta: Kondas naivās mākslas centrs, Vīlande, Igaunija.

Izstāde apmeklētājiem atvērta Kondas naivās mākslas centra darba laikā no plkst. 10.00 līdz 17.00 (martā no trešdienas līdz sestdienai, aprīlī no pirmdienas līdz svētdienai). 2. un 3. maijā izstāde būs atvērta no plkst. 11.00 līdz 18.00. Vairāk par “Kondas centru” un darba laikiem šeit.

Ieeja bez maksas.

Rīkotāji un mākslinieki izstādes “PROM no acīm, PROM no prāta” atklāšanā Kondas naivās mākslas centrā, Vīlande, Igaunija. Attēls: Vides risinājumu institūts.

Starptautiskā izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta” projekta WasteArt ietvaros aicina pievērst uzmanību tam, ka atkritumi pēc to izmešanas neizgaist, tie joprojām krājas milzīgos kalnos un nesadalās vēl gadu simtiem. Lai risinātu šo problēmu, izstāde rosina Latvijas un Igaunijas iedzīvotājus pārdomāt savus ikdienas lēmumus, mazināt saražoto atkritumu daudzumu, kā arī apsvērt atkārtotas izmantošanas un pārstrādes iespējas.

Izstādes atklāšana Kondas naivās mākslas centrā Vīlandē. Attēls: Vides risinājumu institūts.

Kondas naivās mākslas centrs ir jau ceturtā ceļojošās izstādes pieturas vieta. Līdz pat maija sākumam izstādē būs apskatāmi 17 starptautiski atzītu mākslinieku darbi, kas veidoti no atkritumos iegūtiem materiāliem. Mākslas darbi variē no diskrētām vīzijām un publiskas nepakļaušanās līdz pat metafiziskām pārdomām, dokumentāliem attēlojumiem un praktisku risinājumu meklējumiem. Piedāvājot dažādu mākslinieku interpretācijas par atkritumos iegūto materiālu izmantošanas iespējām, izstāde aicina apmeklētājus paraudzīties uz atkritumiem no cita skatu punkta – kā uz materiālu un resursu jaunu produktu un pakalpojumu veidošanai. 

Kondas naivās mākslas centrs Vīlandē, Igaunija. Attēls: Vides risinājumu institūts.

Mākslinieki savu darbu radīšanai atrada pielietojumu lietām, ko citi atzinuši par nevajadzīgu un izmetamu. No veca ledusskapja mākslinieki Johanna Lorengele (DE) un Gatis Kreicbergs (LV) radījuši darbu “Tumšredzis”, kas kā nākotnes vīzija ar pasakas elementiem vēsta par to kāda pasaule izskatīsies tad, kad to būs pārņēmuši atkritumi. No dažādiem elektronikas atkritumiem – televizoriem, radioaparātiem, datoriem, ekrāniem, modinātājpulksteņiem, skandām un kasešu atskaņotājiem Igauņu mākslinieks Timo Tots radījis darbu “Elektropirts”. Ieejot šajā mazajā telpā, to pakāpeniski pārņem tik neizturams troksnis, ka to līdzīgi kā pirts karstumu vairs nav iespējams izturēt. Džastins Tailers Teits (CA) no atkritumu poligonā atrastiem kokmateriāliem un PVC cauruļu atgriezumiem izveidoja prototipu kubu saimniecībai. Tas ir paraugs pēc kura ikviens var pagatavot savu daudzstāvīgu dārzu, lai audzētu tomātus, gurķus, zemenes un citus augus gan pilsētā, gan laukos.

Atkritumu kalns poligonā “Daibe”. Attēls: Roberts Āboltiņš.

 

Izstādē piedalās sekojoši mākslinieki:

Varvara un Mars (EE)

Jākobs Kirkegārds (DK)

Marta Murats (EE)

Kiwa (EE)

Ansis Starks (LV)

Andrē Avelas (NL/PT)

“Mikroklimatu laboratorija”

Annehīne Meijera & Gerts Jans Gerlačs (NL)   

Johanna Lorengele (DE) un Gatis Kreicbergs (LV)

Ieva Krūmiņa (LV)

Džeraldīne Huarez (SE/MX)

Džastins Tailers Teits (CA)

Vilems Boels (BE)

Timo Tots (EE)

Elēna Redaellī (NO/IT)

Izstāde “Kondas centrā” Vīlandē, Igaunijā būs atvērta līdz 3. maijam, tālāk tā ceļos uz “Igaunijas Ceļu muzeju”. Pēc tam izstāde dosies uz “Igaunijas ceļu muzeju” Varbuse, Igaunija. Kopumā tā 2 gadu laikā apceļo 6 mākslas, kultūras un vides izglītības centrus Latvijā un Igaunijā.

Vairāk par izstādi un aktualitātēm iespējams uzzināt projekta WasteArt Facebook lapā, Instagram kontā un YouTube kanālā.

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.

WasteArt projekta vadītāja

Guna Dātava

guna.datava@videsinstituts.lv

+371 26568947

Izstādes "PROM no acīm, PROM no prāta" kurators Latvijā

Indreks Grigors

indrekgrigor@gmail.com

+372 55591425

Izstādes "PROM no acīm, PROM no prāta" kuratore Igaunijā 

Evelīna Gržiniha

moks@moks.ee 

+372 5138599

 

Izstāde tapusi projekta “Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību” (WasteArt) Nr. Est-Lat 65 ietvaros, ko finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas Interreg V-A ietvaros, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un projekta partneri. Izstādē izmantotie atkritumi sagādāti ar Poligona “Daibe”, Swedbank Igaunijā, Latvijas un Igaunijas vietējo kopienu atbalstu.

Šis raksts atspoguļo autora uzskatus. Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas vadošā iestāde nav atbildīga par to, kā šī informācija var tikt izmantota.