Atkritumu audits

Atkritumu audita rīks Latvijas un Igaunijas izglītības iestādēm, ģimenēm un darbavietām

Vides risinājumu institūta projekta WasteArt ietvaros izstrādāts atkritumu audita rīks - palīgs ceļā uz izpratni un atkritumu daudzuma samazināšanu. Tas veidots skolām un bērnudārziem, bet pielāgots arī lietošanai ģimenēs un darbavietās. Rīku izstrādājis Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar nozares ekspertu, Vides izglītības fonda Ekoskolu programmas vadītāju Danielu Trukšānu un Tipu dabas skolu Igaunijā.

Mūsdienu cilvēka dzīvesveids un paradumi ir iemesls, kāpēc atkritumu kalns poligonā tikai aug un aug. Pēdējos gados sabiedrības uzmanība īpaši pievērsta atkritumu šķirošanai, tomēr svarīgi iegaumēt atkritumu apsaimniekošanas hierarhiju – pirmkārt, atteikties no liekā un neradīt atkritumus. Tikai pēc tam domāt, kā samazināt to, no kā nevaram atteikties, iegādāties vairākkārt izmantojamas lietas, nodot šķirojamo pārstrādei un pārējo - apglabāšanai poligonā.

Eiropas Savienības direktīvā noteikts, ka līdz 2035. gadam visām dalībvalstīm būtiski jāsamazina poligonos apglabāto sadzīves atkritumu daudzums, un šī prasība ietekmēs ikvienu, kas rada atkritumus.

KĀPĒC SKOLĀM UN BĒRNUDĀRZIEM?

Bērni var veicināt pārmaiņas savās ģimenēs, rosinot uz videi draudzīgu rīcību. Balstoties uz ārvalstu labajiem piemēriem, ir radīts metodisks materiāls, kurā detalizēti skaidrots, kā izglītības iestādē bērniem skolotāju vadībā veikt atkritumu izvērtēšanas un samazināšanas projektu, un sniegti praktiski ieteikumi un piemēri, kā to sasaistīt ar mācību programmu dažādos priekšmetos.

14 izglītības iestādes Vidzemē un 13 Igaunijā šo rīku jau izmēģinājušas un ieviesušas praktiskas rīcības saražotā atkritumu apjoma samazināšanai. Noskaties video, kurā atspoguļotas Latvijas skolu aktivitātes projekta WasteArt laikā.

 

Ikvienai skolai ir iespējams bez maksas lejupielādēt audita materiālus un izvērtēt arī savā skolā radītos atkritumus.

  • Audita materiāls latviešu valodāŠEIT.
  • Audita materiāls lejuplādei igauņu valodā - ŠEIT.
  • Audita materiāls lejuplādei angļu valodā - ŠEIT.

 

ARĪ ĢIMENĒM

Šis detalizētais metodiskais materiāls sākotnēji izstrādāts skolām un bērnudārziem, bet, lai veicinātu paradumu pārņemšanu plašākā sabiedrībā, rīks pielāgots arī ģimenēm. Mājās pavadām lielu daļu sava laika, tāpēc, izvērtējot atkritumu tvertnes, varam gūt priekšstatu par saviem ikdienas paradumiem. Ģimenēm piedāvājam vienkāršotu rīku, kas sadalīts 2 posmos – atkritumu daudzuma novērtēšana un noteiktu kategoriju tuvāka izpēte.

Izvēlieties sev piemēroto variantu:

  • Vienkāršotais komplekts ĢIMENĒM - ŠEIT;
  • Pilnais komplekts DARBAVIETĀM un MĀJSAIMNIECĪBĀM - ŠEIT;

 

AUDITU PAPILDINA VIDEO MEISTARKLASES

Vidzemes plānošanas reģions izstrādājis arī 11 video meistarklases dažādu vecumu bērniem, kas paredzētas no pirmsskolēniem līdz vecāko klašu skolēniem, un tajās vairāku mākslinieku vadībā iespējams radīt sadzīvē vai rotaļās noderīgas lietas, pagarinot mūžu materiāliem, kas citādi nonāktu atkritumos. 

Klikšķini uz attēla un lejuplādē dokumentu ar visu nodarbību aprakstiem un saitēm uz video.

Audita metodika izstrādāta projektā “WasteArt” (“Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību”), kura mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību pieaugošā atkritumu daudzuma problēmai un izglītot par atkritumu daudzuma samazināšanu, atkritumu atkārtotu izmantošanu un pārstrādi. Projektu finansiāli atbalsta Igaunijas–Latvijas pārrobežu sadarbības programma un līdzfinansē projekta partneri.

Šis raksts atspoguļo tikai tā autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Vairāk par projektu WasteArt šeit.

Par projektu iespējams uzzināt FacebookInstagram un YouTube.