Izstādes atklāšana

1. jūnijā Vides risinājumu institūta Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs atklāta starptautiska izstāde “PROM no acīm, PROM no prāta”, kas veltīta atkritumu problēmām Baltijas reģionā.

Izstādes atklāšana Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto Mārcis Gaujenietis.

Līdz pat 28. jūlijam izstādē varēs apskatīt 17 starptautiski atzītu mākslinieku darbus. Lai rosinātu apmeklētājus uz atkritumiem paskatīties no cita skatu punkta – kā uz materiālu un vērtīgu resursu, mākslas darbi izstrādāti no atkritumu laukos, kā arī Latvijas un Igaunijas mājsaimniecībās atrodamiem materiāliem – saplīsušiem telefonu ekrāniem, vecu sadzīves tehniku, mēbelēm, avīzēm, ēdiena, kodu kartēm un daudz kā cita.

Izstādes atklāšana Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Vides risinājumu institūta izpilddirektore Inese Suija-Markova savā atklāšanas runā aicināja apmeklētājus aizdomāties par to, kas šobrīd notiek pasaulē: “Mēs lepojamies ar to, ka mūsu valsts ir viena no zaļākajām uz šīs zemeslodes. Televīzijā skatāmies, kā kaut kur otrā pasaules malā katru dienu jūras krastā tiek izskalots neiedomājams skaits atkritumu; kā Vācijā, svinot kādu gadadienu, gaisā palaistie balonu mākoņi vēl ilgi pēc tam tiek atrasti tūkstošiem kilometru attālumā. Mūsdienu sabiedrībā, arī Latvijā un Igaunijā prom no acīm patiešām ir prom no prāta. Šī izstāde ir izveidota, lai šo attieksmi mainītu, lai parādītu cilvēkiem, ka atkritumi pēc izmešanas neizgaist un ir jārod risinājums, kā ar šo katastrofu cīnīties.

Vides risinājumu institūta izpilddirektore Inese Suija-Markova atklāšanas runas laikā Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Izstādes “PROM no acīm, PROM no prāta” kuratori ir mākslas kritiķis Indreks Grigors un mākslinieku rezidences MoKS vadītāja Evelīna Gržiniha. Gržiniha, atklājot izstādi, norādīja: “Šī ir ambicioza un izaicinoša iniciatīva. Tās nolūks ir pievērst cilvēku uzmanību šī brīža atkritumu problēmai un tās ekoloģiskajai ietekmei.” Vēl Gržiniha pauda prieku, ka šīs izstādes veidošanai izdevies izvedot sadarbību starp zinātnes un mākslas pasaules pārstāvjiem. Savukārt Grigors uzsvēra, ka, neskatoties uz to, ka izstāde veidota no atkritumiem, māksliniekiem izdevies radīt augsta līmeņa mākslas darbus, aptverot dažādu materiālu un mākslas mediju pielietojumu.

Izstādes kuratori Indreks Grigors un Evelīna Gržiniha Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Izstādes atklāšanā norisinājās divas mākslinieku performances. Mākslinieks Andrē Avelas (PT/NL) apmeklētājiem demonstrēja improvizētu audio performanci "Atkritumu degvīns - pildīšana pudelē ~300Hz". Tās laikā lielā pudelē tika pildīti mākslinieku rezidences laikā destilētie degvīni, kas gatavoti no dažādiem Mooste ciemata iedzīvotāju savāktajiem pārtikas atkritumiem augļiem, ievārījumiem, kartupeļiem un vecas maizes. Reizē ar šķidruma liešanu mākslinieks uz pudeli raidīja ~300 Hz skaņu, kas dominēja pār liešanas skaņu līdz brīdim, kad viss šķidrums nonāca lielajā pudelē. Kanādiešu mākslinieks Džastins Tailers Teits izstādes apmeklētājiem demonstrēja priekšrocības, kuras ikviens var iegūt, ja kļūs par urbānās dārzniecības Kubu Fermas saimnieku. Tas ir mākslinieka projekts, kuru viņš radījis speciāli šai izstādei, bet ikviens pēc viņa piemēra var radīt pats savu fermu. Pamācība fermas izveidei atrodama šeit.

Mākslinieks Andrē Avelas (PT/NL) audio performances "Atkritumu degvīns - pildīšana pudelē ~300Hz" laikā, Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Džastins Tailers Teits urbānās dārzniecības prezentācijas laikā, Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Izstādē piedalās sekojoši mākslinieki:

"Mikroklimatu laboratorija"Annehīne Meijera & Gerts Jans Gerlačs (NL) Johanna Lorengele (DE) un Gatis Kreicbergs (LV)
Jākobs Kirkegārds (DK) Ieva Krūmiņa (LV)
Marta Murats (EE) Džeraldīne Huarez (SE/MX)
Kiva (EE) Džastins Tailers Teits (CA)
Ansis Starks (LV) Vilems Boels (BE)
Andrē Avelas (NL/PT) Timo Tots (EE)

Varvara un Mars (EE)

Elēna Redaellī (NO/IT)

Mākslinieki izstādes atklāšanā Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Zinātnes un mākslas centrs “Brūzis” Cēsīs ir ceļojošās izstādes pirmā pieturas vieta, kur tā norisināsies no 1. jūnija līdz 28. jūlijam. Pēc tam izstāde dosies uz Tartu Dabas māju un kopumā 2 gadu laikā apceļos 6 mākslas, kultūras un vides izglītības centrus Latvijā un Igaunijā. Reizē ar izstādes atklāšanu Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” 1. jūnijā durvis vēra arī jaunā Mākslas telpa “MALA”.  

Mākslinieces Martas Murats darbs "Monomateriāli" izstādes atklāšanā Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Izstāde norises laiki: ceturtdiena – svētdiena no plkst. 12:00 – 19:00. Ieeja izstādē ir bez maksas.

Izstāde tapusi projekta “Otrreizēja atkritumu izmantošana, pielietojot mākslu un amatniecību” (WasteArt) Nr. Est-Lat 65 ietvaros, ko finansiāli atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas Interreg V-A ietvaros, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un projekta partneri. Izstādē izmantotie atkritumi sagādāti ar Poligona “Daibe”, Swedbank Igaunijā, Latvijas un Igaunijas vietējo kopienu atbalstu. 

Izstādes atklāšana Zinātnes un mākslas centrā "Brūzis". Foto: Mārcis Gaujenietis.

Projektu WasteArt īsteno Vides risinājumu institūts sadarbībā ar MoKS rezidenču centru, Ruckas mākslas rezidenču centru, Vidzemes plānošanas reģionu, Tipu Vides skolu, SIA “ZAAO”, Võru un Põlva pašvaldībām. Tā galvenais mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību atkritumu daudzumam, kas katru dienu tiek saražots, kā arī veicinātu izpratni par atkritumu samazināšanas, atkārtotas izmantošanas un pārstrādes iespējām

Šis raksts atspoguļo autora uzskatus. Interreg V-A Igaunijas – Latvijas pārrobežu programmas vadošā iestāde nav atbildīga par to, kā šī informācija var tikt izmantota.

Vairāk par projektu iespējams uzzināt šeit.